logo

 

 

 

 


Start Archiwum
Przędziorki - szkodniki wiśni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 12 stycznia 2011 13:27

Produkcja wiśni w Polsce jest silnie skoncentrowana w kilkunastu rejonach kraju. Województwo kujawsko-pomorskim zajmuje 8 pozycję pod względem wielkości produkcji. Jest ona skupiona głównie w powiatach włocławskim, brodnickim, inowrocławskim i bydgoskim. Sady wiśniowe zajmują tam powierzchnię 685 ha. Na Kujawach, podobnie jak w całej Polsce, wyraźnie widać wzrost nowych, intensywnych nasadzeń wiśni.

Uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów gwarantuje m.in. prawidłowa ochrona przed szkodnikami. Polega ona m.in. na systematycznym wykonywaniu lustracji na obecność i liczebność szkodników. Jeśli ich liczebność przekroczy przyjęte progi szkodliwości podejmuje się decyzje o przeprowadzeniu zabiegu zwalczającego. W praktyce często spotykam się z tym, że sadownicy w ogóle nie wykonują lustracji lub wykonują ją jedynie na szkodniki występujące powszechnie np. mszyce. Nie przeprowadzają natomiast lustracji na przędziorki, gdyż szkodnik ten w sadach wiśniowych jeszcze parę lat temu nie występował lub występował bardzo sporadycznie.

W sadach, w okolicach Włocławka pierwsze duże zagrożenie wystąpiło kilka lat temu. Otrzymałam wówczas sygnał od producenta wiśni, że mimo intensywnej ochrony przeciwko drobnej plamistości liści zaobserwowano ich masowe opadanie w sierpniu. Po lustracji drzew okazało się, że przyczyną opadania liści nie jest choroba grzybowa, a bardzo liczna populacja przędziorka chmielowca. W ostatnich latach nasilenie przędziorków w sadach wiśniowych wyraźnie systematycznie wzrasta, do czego mogły przyczynić się przedłużające się okresy gorącej i suchej pogody, odnotowywane w poprzednich i bieżącym sezonie. W tym roku przędziorki spotykałam już w większości sadów wiśniowych na Kujawach w bardzo różnym nasileniu.

 

Przędziorki żerują na dolnej stronie liści pod oprzędem delikatnej pajęczyny. Samice są żółto-zielone z dwiema ciemniejszymi plamami po bokach (zimująca samica jest pomarańczowoczerwona). Samce są nieco mniejsze od samic. Jaja są kuliste, żółtawe. Uszkodzone liście stają się matowe, "szarzeją", następnie zaczynają brunatnieć i brązowieć, mogą wcześniej opadać. Drzewa słabiej plonują, odbija się to również na jakości pąków kwiatowych, ponadto drzewa osłabione łatwiej przemarzają. W ciągu roku występuje kilka pokoleń tego szkodnika, najczęściej 4-5. Cykl rozwojowy jednego pokolenia w sprzyjających warunkach może trwać zaledwie 6-10 dni, a gdy jest chłodno i deszczowo - aż 20-25 dni. Pokolenia nakładają się na siebie i jednocześnie występują wszystkie stadia rozwojowe: jaja, larwy i osobniki dorosłe.

Sadownik powinien sprawdzić, jakie formy rozwojowe szkodnika przeważają na liściach, aby zdecydować jaki akarycyd zastosować. Część akarycydów zwalcza bowiem tylko jaja i larwy, inne - tylko formy ruchome. Potrzeba zwalczania przędziorków na wiśniach występuje najczęściej w lipcu przed zbiorami owoców lub w sierpniu zaraz po zbiorach, a wówczas najczęściej występują równocześnie wszystkie stadia rozwojowe. Jeśli jednak sadownik nie podjął walki latem, może być konieczność wykonania oprysku przed kwitnieniem w następnym sezonie wegetacyjnym.

Dobór preparatów jest następujący:

1/ przed kwitnieniem: Apollo Plus 060 OF, Nissorun 10 EC, Promanal 60 EC, Paroil 95 SC (te preparaty potrzebne są w sadach, w których obserwuje się liczne jaja zimujące np. przędziorka owocowca), Omite 30 WP oraz Para Sommer 75 EC;
2/ po kwitnieniu do zbioru owoców: Omite 30 WP/570 EW i Magus 200 SC - tu przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu zabiegu należy każdorazowo zwracać uwagę na karencję przypisaną poszczególnym preparatom;
3/ po zbiorze owoców: Omite 30 WP/570 EW, Nissorun 050 EC i Magus 200 SC.

Podstawą decyzji o wykonaniu zabiegu są wyniki wspominanej już lustracji liści, które powinno się wykonywać regularnie co 2 tygodnie. Próg zagrożenia - dotyczy okresu drugiej połowy sierpnia, wynosi 10 form ruchomych na 1 liść. Każdorazowo trzeba przejrzeć 200 liści pobranych po 5 z 40 drzew.

Często słyszy się o problemach sadowników w skutecznej walce z tym szkodnikiem. Aby walka z przędziorkami była skuteczna ważne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze wybór odpowiedniego akarycydu dobranego do formy przędziorka, jaka występuje w sadzie, po drugie wybrany preparat należy zastosować w warunkach zapewniających jak najlepszą jego skuteczność (większość akarycydów wykazuje najwyższą efektywność w zakresie temperatur 15-25oC, trzeba pamiętać również, aby nie wykonywać opryskiwania w czasie dużego nasłonecznienia). Ponadto w podniesieniu skuteczności zwalczania przędziorków duże znaczenie ma również ilość zużytej cieczy roboczej. Nie powinna ona być mniejsza niż 500-750 l/ha. Przy mniejszej ilości cieczy roboczej może ona niezbyt dokładnie spenetrować dolną stronę liści, a więc miejsce żerowania przędziorków. Odpowiednia ilość cieczy roboczej jest szczególnie ważna w sytuacji dużej populacji szkodnika.

Systematycznie wykonywane lustracje sadu i prowadzenie ochrony z przestrzeganiem zasad stosowania środków chemicznych zawartych w etykiecie rejestracji preparatów może ustrzec nas przed szkodami, jakie powodują masowo występujące w sadzie przędziorki.

Barbara Błaszczyńska
KPODR w Minikowie,
Oddział w Zarzeczewie

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: professional joomla themes domain registration india Valid XHTML and CSS.