logo

 

 

 

 


Start Galeria 2010 Jarmark Wielkanocny Przysiek, 27 marca
Jarmark Wielkanocny Przysiek, 27 marca PDF Drukuj Email

Celem jarmarku było promowanie: lokalnych i regionalnych tradycji, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego związanego ze Świętami Wielkanocnymi; produktów tradycyjnych oraz opartej na nich przedsiębiorczości; wyrobów rękodzieła i sztuki ludowej związanych z Wielkanocą; produktów rolnictwa ekologicznego.

 

Uroczystego otwarcia II Jarmarku Wielkanocnego dokonali: Wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Franciszek Złotnikiewicz i dyrektor KPODR w Minikowie Roman Sass.

Pogoda w dzień Jarmarku Wielkanocnego nie wróżyła niczego dobrego, a już na pewno nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji. Ale trudno się dziwić, skoro wszystkiego było w bród: pisanki i kraszanki, mazurki, baranki, zajączki, koszyczki i palmy wielkanocne... A do tego niezliczone ilości pysznego jadła: szynki, pasztety, ciasta, żury, kiełbasy swojskie, miody, jaja pod każdą postacią, pieczywo. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie; potrawy nie dość, że pięknie pachniały, to były domowej produkcji, a niektóre z nich także ekologiczne, wszystkie ozdoby i upominki ręcznie wykonane (rzeźby, obrazy, frywolitki, wazony, serwety, anioły, biżuteria, a nawet mydło), sprzedawane przez twórców ludowych i artystów. Wielu artystów to młode osoby, które prześcigają się w ciekawych pomysłach, aby sztuka była nie tylko przyjemna dla oka, ale także użyteczna. Przykładem mogą być wazony rzeźbione w kamieniu czy jedwabne chusty z dodatkiem ręcznie wcieranego filcu. Oprócz tego było dużo zieleni i kolorów wiosny za sprawą sprzedawców krzewów, drzewek i kwiatów.

Zorganizowany po raz drugi Wojewódzki Konkurs Pisanek Wielkanocnych cieszy się wielką popularnością. W tym roku przysłano około 500 prac, więc komisja konkursowa pod przewodnictwem Barbary Szymańskiej z Muzeum Etnograficznego w Toruniu znowu nie miała łatwego zadania.

SZKOŁY PODSTAWOWE

I miejsce: Adam Cieszyński (SP w Świerczynach)

II miejsce: Jagoda Giłka (Biblioteka Publiczna w Żalnie)

 

III miejsce: Julia Kwiatek (SP w Gostycynie)

Wyróżnienie: Julia Łukiewska (SP w Świętosławiu)

Wyróżnienie: Natalia Lichnerowicz (SP w Świerczynach)

Wyróżnienie: Oliwia Klatecka (SP w Gostycynie)

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I miejsce: Bartosz Nowak (Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy)

II miejsce: Magdalena Mania (Zespół Szkół Licealnych w Tucholi)

III miejsce: Patrycja Burczyńska (Gimnazjum w Ryńsku)

Wyróżnienie: Kamila Górecka (Gimnazjum w Ryńsku)

Wyróżnienie: Klaudia Tomicka (Gimnazjum w Lubaniu)

Wyróżnienie: Anastasiya Smirnova (Gimnazjum w Świeciu nad Osą)

DOROŚLI

I miejsce: Krystyna Zagrabska z Włocławka

II miejsce: Beata Pawłowska (Zespół Szkół w Lubaniu)

III miejsce: Renata Leszczyńska (LGD Vistula - Terra Culmensis)

Wyróżnienie: Anna Chudańska z Mogilna

Wyróżnienie: Katarzyna Matykiewicz z Kolonii Czamanin

Wyróżnienie: Malwina Lulińska (Caritas w Grudziądzu)

Wszystkie zgłoszone prace goście jarmarku mogli podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie pokonkursowej.

Smakosze także mieli swój konkurs - Wielkanocny Przysmak Regionalny, w którym mogli degustować do woli. Tym razem nie komisja, a sami konsumenci oceniali potrawy za pomocą specjalnych głosów wrzucanych do urn. W konkursie zaprezentowano 13 potraw, m.in. żurek kujawski, szynkę w cieście, jaja faszerowane, pasztet chłopski, masło wołuszewskie, mazurek wielkanocny. Najsmaczniejsza okazała się biała kiełbasa pieczona z sosem chrzanowym i tatarskim pani Haliny Kordowskiej z Otłoczyna, a zaraz po niej szynka tradycyjna wielkanocna z Krajny pani Ludwiki Mrówczyńskiej z Nakła i sos do szynki wielkanocnej pani Barbary Jasińskiej ze Ślesina. Specjalną nagrodę Regionalnego Sekretariatu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zdobyła ta sama biała kiełbasa, a Muzeum Etnograficzne w Toruniu nagrodziło sos "węgierkę" przygotowany przez pana Alojzego Jasińskiego ze Ślesina.

Uczestnicy jarmarku mogli wziąć również udział w nieodpłatnych pokazach: kulinarnym, nakrywania stołu wielkanocnego i florystycznym. Sale, w których te pokazy się odbywały, dosłownie pękały w szwach, ale umiejętności prowadzących były tego warte. Zainteresowani mieli także okazję skorzystania z konsultacji na temat programu rolnośrodowiskowego, energii odnawialnej, projektowania ogrodów. Porady kosmetyczne świadczyły paniom firmy Avon i Oriflame.

Rytmiczne dźwięki na scenie wydobywały się z instrumentów zespołu folklorystycznego "Kruszynioki", aż co niektórzy przytupywali w takt muzyki. Humory wszystkim dopisywały!

Współorganizatorem II Jarmarku Wielkanocnego był Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nagrody w konkursach sponsorował Regionalny Sekretariat Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Toruniu. Patronat medialny nad imprezą objęli: Radio PiK, Radio Gra oraz Gazeta Pomorska.

Agnieszka Pocieżnicka
fot. Marek Rząsa

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: professional joomla themes domain registration india Valid XHTML and CSS.